CZYTANIE 6 LATKA METODĄ GLENNA DOMANA

Moja córcia poszła do klasy pierwszej w wieku 6 lat, w przedszkolu była uczona czytania metodą Gelnna Domana.

Idąc do klasy pierwszej czytała już biegle. Na zebraniu rodziców dowiedziałam się że uczniowe klas pierwszych  czytają  na poziomie 3 , mój szkrab czyta na poziomie 8 . Nie muszę chyba pisać,  jak umiejętność czytania ułatwia naukę w szkole. Dzisiaj mój synek chodzi do tego samego przedszkola i też jest uczony tą samą metodą. W domu również . Nauka ma być zabawą. Proponuję, aby przestrzegać takich oto zasad gwarantujących efektywność w czytaniu:

1. Zacznij w możliwie najmłodszym wieku.
2. Bądź zawsze radosna.
3. Szanuj swoje dziecko.
4. Ucz tylko wtedy, gdy ty i twoje dziecko jesteście szczęśliwi.
5. Skończ zanim twoje dziecko chce skończyć.
6. Pokazuj materiały szybko.
7. Często wprowadzaj nowe materiały.
8. Wykonuj program systematycznie.

Proces nauki czytania globalnego metodą Domana przebiega z użyciem tzw. bitów informacji: są to starannie przygotowane białe kartoniki (10 cm wysokości, 60 cm szerokości), na których napisane jest słowo w kolorze czerwonym np.: mama (kolor czerwony przyciąga wzrok małych dzieci). Powinno stosować się wielkie litery, tak aby zmieściły się na kartoniku. Wielkie ponieważ droga wzrokowa jest jeszcze niedojrzała. Litery kreślone na kartonikach nie powinny być kaligrafowane, lecz zbliżone swoim wyglądem do liter drukowanych w książce.

Najważniejszym elementem umiejętności czytania jest rozumienie tekstu napisanego. Aby to osiągnąć dzieci muszą znać litery i rozszyfrowywać je kompleksowo, co najmniej na poziomie wyrazu. Czytanie „po literze” utrudnia proces rozumienia czytanego tekstu, należy dążyć do czytania „wyrazowego”.

Polecam wszystkim ten sposób nauki czytania ,jest bardzo przyjazny i prosty. Sprawia dużo radości i jest przy tym mnóstwo zabawy …Pomyślmy o tym jak najwcześniej , aby nauka w szkole,  była potem przyjemnością …Nie trzeba mieć duzo czasu, wystarczy 15 minut dziennie.

 

Test

Nie ma zncazeina kojnoleść ltier skadającyłch się na dane sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewsza i osatntia lteria były na soiwm mijsecu; ptzosaołe mgoą być w cakowłitym niedzłaie, a mimo to nadal nie ponwinśimy meić prombleów z pczerzytaenim tego tesktu”.

 

 

glenn 1

 

 

glenn 2

 

 

IMG_7481  glenn 3

 

 

glenn 5

 

 

Córcia ubrana 

Sukienka Jottum

Buty CATIMINI

Okulary Kappahl

 

Synek ubrany 

Bluzka Gap

Spodenki Zara (pierwsze zdjęcie )

Spodenki Gap

Kaszkiet Zara

Podziel się:

19 comments on “CZYTANIE 6 LATKA METODĄ GLENNA DOMANA

 1. Mam pytanie, czy 6 letnie dziecko które zaczęło naukę czytania tradycyjnym sposobem , można uczyć metodą Domana? czy jest sens?Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ jestem na właśnie takim etapie i widzę jaką trudność sprawia nauka czytania, chciałabym mojemu dziecku pomóc, ale nie wiem czy nie jest za późno i od czego zacząć.

  • jak najbardziej ! z całą pewnością pomoże a nie zaszkodzi 🙂 jest tez bardzo fajna książka do nauki czytania W literolandii Aleksanrdy Plec i MArzeny Skoczylas, naprawdę pomaga ! Pozdrawiam ciepło

 2. Rewelacja! Zamierzalam uczyc Sare metoda sylabowa. Ale skoro polecasz i mowisz, ze takie swietne efekty, to poszukam tych zestawow i dla nas, bo czas nagli… Sara musi sie nauczyc czytac po polsku, zanim pojdzie do szkoly…

  • Naprawdę działa! popatrz… jak my dorosli czytamy nie składamy ani nie literujemy wyrazu, tylko czytamy całołość, nawet jak poprzestawiasz litery w srodku a początek i koniec będzie poprawny przeczytasz to dobrze .. TEST-„Nie ma zncazeina kojnoleść ltier skadającyłch się na dane sołwo. Wanże jset tyklo to, żbey pirewsza i osatntia lteria były na soiwm mijsecu; ptzosaołe mgoą być w cakowłitym niedzłaie, a mimo to nadal nie ponwinśimy meić prombleów z pczerzytaenim tego tesktu”.

   • To fakt. Nawet znam ten test. Tylko jakos nikt do tej pory nie proponowal uczenia dzieci ta metoda. Jest jakas literatura w tym temacie? Bo nie wiem, jak sie z sensem za to zabrac.

    • oj bardzo dużo ! dzieci uczone tą metoda świetnie czytają a przede wszystkim czytają ze zrozumieniem!! robiłam testy córci i aż zaskakuje wnikliwością i zrozumieniem tekstu …znam kilka osób których dzieci uczone były tą metodą i wszyscy są bardzo zadowoleni!! Nauczyciele początkowi kochają dzieci po tej metodzie ( mało z nimi pracy) wiesz o czym piszę…

     • Wzielam sie do roboty, wydrukowalam zestaw podstawowy – ok. 150 slow. I zaczynam od jutra. WZielam slowa z poczatkowych tekstow w elementarzu, wiec bedzie okazja do sprawdzenia, czy moja corka faktycznie nauczy sie czytac 😀 A swoja droga- jakis czas temu dostalam od mojej siostry taki zrobiony przez nia zestaw – glownie sylaby oraz krotkie slowa. Jej corka jest w pierszej klasie. Nauczycielka polecila im ta metoda cwiczyc z dziecmi czytanie w domu. I nawet korzystalam z tego zestawu. Ale teraz widze, ze jest do tego metoda i warto ja znac. Mysle, ze za wiele wymagalam od Sary i za bardzo przesadzalam. teraz wiem, ze 5 slow i koniec. Fajnie, ze napisalas o tej metodzie! :*

  • Nie trzeba wakcji , na tą metodę poświęcasz kilka minut , ja zaczynałam wtedy gdy dzieci były w wannie.. Kilka minut i koniec sesji. I tak kilka razy dziennie .. Moja córcia czyta rewelacyjnie, jak dorosła osoba , nigdy nie czytała składając literkę po literce .. Zobaczysz jak szybko dziecko jest w stanie nauczyć się czytać!! Zaczynasz od prostych wyrazów … Powodzenia !!

  • Można samemu ale to jedak dużo roboty więc kupiłam gotowe , wiele jest takich pozycji na rynku.. Na allegro również. Tą metodą uczy się juz maluszki które potrafią skupić wzrok na kartoniku.. Nie wymaga to wiele poświęcenia od rodzica , a efekty są rewelacyjne !!!! Naprawdę polecam !!

  • Polecam ci http://www.wczesnaedukacja.pl uczyliśmy córkę, która według psychologów miała mieć syndrom ADHD i nie rokowali , ze wszelka edukacja będzie przebiegała normalnie wręcz pod górkę teraz córka ma 12 lat i swietnie sobie radzi w szkole a czytanie przeszło bez specjalnych męczarni już w zerówce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *